842/​1144

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Yderst sjælden grønlakeret “bikube” pendel, model A 332. Udført og stemplet af Valaistustyö Oy, Finland. H. 34. Diam. 33.

Litteratur: Hatje Cantz: “Alvar & Aino Aalto Design”. Cellection Bischofberger, gengivet og omtalt s.181.

Proveniens: Arkitekt Jean Jacques Baruël, og siden nedarvet i familien.

Jean Jacques Baruël fik pendlen i bryllupsgave af Alvar Aalto ved hans bryllup i 1954, sammen med en meget tidlig “Savoy” vase. Siden da blev pendlen altid anvendt sammen med vasen; med vasen på sofabordet med lampen hængende henover, så de to effekter komplementerede hinanden, som det var Alvar Aaltos hensigt. Baruël var medarbejder hos Alvar Aalto i Finland i seks år frem til 1954, sidenhen fastholdt de et livslangt venskab som fandt sit punktum i deres fælles arbejde omkring Nordjyllands Kunstmuseum.

Nordisk design, 26. september 2013

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK