900/​148

Thomas Kingo (f. 1634, d. 1703)

Gradual. En ny almindelig Kirke-Salmebog [...]. Odense: Christian Skrøder 1699. Folio. [4] + 1–300 [7]. En del blade i mindre format indsat fra et andet eksemplar. Flere hjørner repareret, et par med tab af enkelte bogstaver. Flere sider annoteret med håndskrift. Indb. i samt. restaureret hellæder over træpermer. På bindets forside betegnet “Lellinge Kirkis Gradual” 1699.

Proveniens: Eksemplaret er først omtalt i Chr. Gulmanns auktionskatatalog, 1934, #306. Der solgt til Hjalmar Hartmann (ex-libris). Derefter set på Jonas Skovgaards auktion, Oslo, hvor det blev købt af Boghallen (kat. 323, sept. 1971) og solgt til “tandlæge Hansson”. Senest bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK