2346/831
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
En samling bordsølv af sterlingsølv bestående af smørnæb med stjert af bakelit dessin 700 B, to asietter dessin 373 samt to saltkar dessin 243 C. hhv. fremstillet hos A. F. Rasmussen og Georg Jensen 20. årh. Samlet vægt ca. 420 g. H. 6,5. L. 8–9,5. Diam. 10,5. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. En asiet med gravering.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag