Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 280”. Hvilestol med stel af teak, sæde og ryg med patineret sort læder, ophængt i stålbøjler. Udført hos Getama.
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1959.
Litteratur: Mobilia nr. 47–48, Juni-juli 1959, s. 28–29.
Dansk Kunsthåndværk, nr. 6, 1959, på annoncesider.
Getama/Salesco katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
35 bud