Erik Henningsen (f. København 1855, d. sst. 1930)
“Kamp mod Ilden”. Sign. Erik Henningsen 1904. 77×100.
Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 196. Foreningen for National Kunst, 1961 nr. 24, her dog med en forkert titel, “Ildebrand om Natten”, et maleri Henningsen udstillede på Charlottenborg i 1903.Proveniens: Generalkonsul Valdemar Glückstadt. Kjøbenhavns Brandforsikring.
Udsøgte malerier, 8. september 2004