Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Trærødder”. Sign. J. la Cour, 23. Juni 1881. Olie på malepap. 21×36.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours værker, 1928, nr. nr. 495.
Udstillet: Charlottenborg 1928 nr. 107.
Enkelte minimale afskalninger samt én større afskalning øverst i billedet.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. september 2023
45 bud