Eva Stæhr-Nielsen, m.fl. (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Erik Rahr, m.fl. (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)
Gunnar Nylund, m.fl. (f. Paris 1904, d. 1997)
Fem dele stentøj. Tobakskrukke dekoreret med grøn glasur, stemplet og udført for W. Ø. Larsen. Lille vase med okkergul glasur, stemplet E.W. (for Eva Wilhjelm). Lille vase med gråbrun glasur signeret Lillian 65. Høj vase med splittet top, brun glasur signeret monogram, Rörstrand Sweden. Figur i form af siddende kvinde, signeret TH, Saxbo. Udført hos Saxbo og Rörstrand. H. 11. - 30. (5)
Inden Eva Stæhr-Nielsen i 1935 giftede sig med Olaf Stæhr-Nielsen, var hendes fulde navn Eva Wilhjelm.
Rörstrand vase med revne/limning. Grøn tobakskrukke med overfladekrakeleringer samt låg med afslag på inderkant. Øvrige dele: Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
11 bud