905/​19

Carl Fredric von Breda (f. Stockholm 1759, d. sst. 1818)

Portræt af friherre Carl Bunge iklædt svenskedragten (“svenska dräkten”) i sort og rød samt hvid silkekrave med kniplinger. Over højre skulder og bryst bærer han en sort kappe med rødt for, og på venstre bryst sidder Sværdordenen. Sign. C. F. v. Breda 1800. Olie på lærred. 76×63.

Proveniens: Josef Sachs' samling, Stockholm 1951, nr. 493. Bukowski auktion 384, 1969 nr. 17.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK