877/​316

Joseph Windmills

Joseph Windmills lommeur med spindelgang i dobbeltkasse af sølv og skildpadde, skive af sølv i relief og med romertal, værk signeret Joseph Windmills London, indre kasse mærket II. England ca. 1700. Vægt ialt 120 gr. Kassediam. 46/54 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK