Hollandsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, midte med polykromt maritimt sceneri, forgyldt værk signeret Gerrit Rensman Zwol. Glat inderkasse, yder kasse støbt med sceneri og stiliseret ornamentik. 18. årh.s første halvdel. Kassediam. 45/54 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret går ikke på indeværende tidspunkt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive ridset og med let falmet stregtegning. Værk sidder lidt skævt i forhold til inderkasse. Inderkasse med reparationer samt perforering ved hængsel. Ydre kasse med reparation ved hængsel. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020