2426/​595

Frederik Næblerød, Zinck Editions (f. 1988)

“Small Totem”, 2021. Sign. Zinck Editions, 7/36. Pink, blå og grøn patinateret bronze. 16×10×5.

Zinck Editions er kendt for at lave smukke originale bronzeskulpturer fra deres værksted med base på Fonderia Mariani i Pietrasanta, Italien, grundlagt i 1952. Støberiet har et tæt samarbejde med kunstnere, og det har resulteret i mange spændende projekter gennem årene. Frederik Næblerød (f. 1988) bor og arbejder i København, Danmark. Hans kunst er præget af et udtryksfuldt udtryk og en skabertrang, der kan mærkes langt ud over rammen. Med sin praksis bevæger han sig mellem medier som malerier, keramik, tegninger, skulpturer og off-grid projekter, som alle på forskellig vis giver beskueren en vibrerende, levende og tankevækkende oplevelse.

Original stand.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

11 bud

846527 7.500 DKK
1028597 7.000 DKK
846527 6.500 DKK
1028597 6.000 DKK
846527 5.500 DKK
965116 5.000 DKK
974521 4.800 DKK
1046602 4.600 DKK
846527 4.400 DKK
1028597 4.200 DKK
891881 4.000 DKK