2016/78
Et par girandoler af forsølvet bronze, behængt med klare og lilla prismer, hver med fire lysarme. Regence form. 19. årh. H. 53. (2)
En girandole med defekt midterstykke på stammen. Fodstykke med monteringshul til ledning. Bøjede prismearme. Skæv top. Prismer med mindre afslag. Enkelte manglende prismer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud