911/​202

Ambrosius Stub (f. 1705, d. 1758)

Arier. Odense 1780. 8vo. 128 s. Signeret på titelbladet af Stubs ældste datter: “Christine Stub” samt ”K. Stup Sl. Hr. L. Schyttes”. Med annotation på inderside af forperm med reference til Barfods værk om Stub. Mindre reparationer. Indbundet i samt. papir. Ubeskåret.

“Af disse [Ambrosius Stubs to børn] var Christine den Ældste. Hun var henved 23 Aar ved Faderens Død [i 1758] og opholdt sig dengang hos sin Faster, Madam Schiøtte [...] Paa et Exemplar af [Madam Schiøttes] Broders Digte (udgaven 1780), tilstillet mig [altså Fr. Barfod] af Landmand Christopher Møller i Jylland, staar der paa Foden af Titelbladet, skrevet med en kraftig og tydelig Mandfolkehaand: ”K. Stup Sl. Hr. L. Schyttes“, hvoraf vi imidlertid ikke tør slutte, at hun endnu dengang (altsaa efter 1780) var i Live; men ved Siden af staar der skrevet med en Fruentimmerhaand og med andet Blæk: ”Christine Stub“. Vi tage da neppe Feil, naar vi antage, at vi her have Digterens Datters egen Haandskrift, samt i den have et Beviis for, at hun endnu dengang var levende, men sandsynligvis ugift.”

Fr. Barfod: Ambrosius Stubs Samlede Digte. Kbh 1852. 3rd ed.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK