922/753
Karl Dangel (f. 1912, d. 1977)
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Organisk motiv i polykrome nuancer på grå base samt med rød og brun bort. Sign. CD. Udført midten af 20. årh. L. 235. B. 150.
Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024
Vurdering
Hammerslag