922/​753

Karl Dangel (f. 1912, d. 1977)

Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Organisk motiv i polykrome nuancer på grå base samt med rød og brun bort. Sign. CD. Udført midten af 20. årh. L. 235. B. 150.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag