1804/​1706

“Strawberry Hill”. Theservcice af bone china, Wedgwood, dekoreret med transferprint i form af jordbær og -blomster. 20. årh. (22)

Bestående af 6 par kopper, 6 sidetallerkener, thekande, flødekande, sukkerskål, 6 æggebægre, rundt fad og ovalt fad.

Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, enkelte dele med slitage på guld.

Varia, 25. januar 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK