1804/1706
“Strawberry Hill”. Theservcice af bone china, Wedgwood, dekoreret med transferprint i form af jordbær og -blomster. 20. årh. (22)
Bestående af 6 par kopper, 6 sidetallerkener, thekande, flødekande, sukkerskål, 6 æggebægre, rundt fad og ovalt fad.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage, enkelte dele med slitage på guld.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag