The Lord Watch dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, kasse og kasserand med guillocheret mønster, tofarvet skive med ydre sorte arabertal, indre blå 13–24 arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld. Alle kapsler stemplet The Lord Watch samt nummereret hhv. 760610 og 205760. 1900–1920. Vægt i alt 109 g. Kassediam. 53 mm. Urkæde af forgyldt metal medfølger.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kapsler og kasserand med flere større og mindre indtryk. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
17 bud