Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampe med stel af bruneret messing, base af dukolakeret metal, afbryder- og fatningshus af brun bakelit. Omløber mærket Patented. Overskærm af rød og hvidlakeret metal. Senere underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalninger. Toplåg defekt. Mellemskærm mangler. Skærmholdere skæve. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
15 bud