2204/817
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4½-4”. Pendel med ophæng og fatningshus af højglansforkromet aluminium, skærme af mundblæst opaliseret trelags glas, skærmophæng med støbte ben. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, s. 204–205.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Over og mellemskærm er revnet/limet
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag