2122/1048
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Seks stole med stel af forkromet stål, betrukket med blåt uld. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1971 og 1972. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Trykmærker fra stabling.
Moderne kunst og design, 1. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
31 bud