2104/282
Samling thailandsk stentøj og porcelæn, “Si Satchanalai ware” med grøn glasur, bestående af to store skåle, to mindre skåle, vase, lille krukke samt mindre assiet, fire med indridset dekoration. 15.-18. årh. og senere. Diam. 12,5–35,5 cm. H. 7–15,5 cm. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl. Store fad/skål med mindre retouch af glasur på rand.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag