905/​271

Flise af keramik dekoreret i blå og turkis med blomster. Antagelig Syrien, 17. årh. 26×11 cm.

Mindre afslag på kanten. Slitage og ridser.

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag