Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Savbukkestolen”. Sæt på seks stole af teak. Sæder betrukket med senere sort skai, herunder det originale defekte sorte skind. Model CH 29. Formgivet 1952. Udført hos Carl Hansen & Søn, stemplet herfra. (6)
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 7, juli 1952. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 166.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder overfladeridser samt mærker.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
17 bud