1948/378
Antikt Sarouk tæppe, Persien. Klassisk nichedesign med blomstervase. Et meget flot eksemplar af meget høj kvalitet. Signeret/dateret(?) på hver sin side af blomstervase. Flot kvalitet. Ca. 480.000 kn. pr. m2. 1900–1910. 200×136.
Fremstår med manglende knuderækker for hver ende. Fremstår med reparationer ved ene kant/side. Brud på kanter. Delvis slidt langs kanter. Midte med lille hul.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag