2031/787
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Blomsteropsats af lertøj modelleret med to hanke. Dekoreret med mørkebrun, cremefarvet og mørkeblå glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26. B. 30.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene hank med afskalninger i glasuren.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag