2031/​787

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Blomsteropsats af lertøj modelleret med to hanke. Dekoreret med mørkebrun, cremefarvet og mørkeblå glasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 26. B. 30.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene hank med afskalninger i glasuren.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK