905/​734

Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)

Uden titel (Komposition i rødt), 1986. Sign. monogram. Olie på lærred. 130 × 150.

Proveniens: Galerie Asbæk, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK