1519/1701
Italiensk barokform kabinet af nøddetræ, indlagt med lister, toppen med hemmeligt rum, to låger bag hvilke større og mindre skuffer indlagt med intarsier og forskellige stene, arkitektonisk udformet med snoede søjler af glas. 19. årh. H. 41 cm. B. 48,5 cm. D. 32,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser, mærker og revner, intarsier og stene med skader, låsemekaniske defekt, hængsler på låg defekte og låget løst, mangler nøgle.
Varia, 7. maj 2015
Vurdering
Hammerslag