1519/​1701

Italiensk barokform kabinet af nøddetræ, indlagt med lister, toppen med hemmeligt rum, to låger bag hvilke større og mindre skuffer indlagt med intarsier og forskellige stene, arkitektonisk udformet med snoede søjler af glas. 19. årh. H. 41 cm. B. 48,5 cm. D. 32,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser, mærker og revner, intarsier og stene med skader, låsemekaniske defekt, hængsler på låg defekte og låget løst, mangler nøgle.

Varia, 7. maj 2015

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK