1946/206
Carsten Henrichsen (f. København 1824, d. sst. 1897)
Kystparti med huse og optrukne både. Sign. C. H. 85. Olie på lærred. 44×63.
Enkelte små afskalninger. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Én mindre reparation/lap på bagsiden. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag