F. C. Lund (f. København 1826, d. sst. 1901)
Interiør fra Frederiksborg Slotskirke. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 49×47.
Proveniens: Arne Bruun Rasmussen, auktion 448s, 1983, kat. nr. 415.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer og enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015