2049/​69

Kongelig slipsenål i form af sløjfe, prydet med bogstaverne C M for Prins Carl og Prinsesse Maud af Danmark i rød translucent emalje på guillocheret grund, prydet med talrige rosen-slebne diamanter, monteret i sølv og guld. Tilsyneladende ustemplet. Danmark, 19. årh.s slutning. L. 7. B. 1,5.

Oval medaljon forgyldt sølv, dekoreret med lilla translucent emalje på guillocheret grund. Antagelig Norge. 20. årh.s begyndelse. I åben form med to billedfelter. H. 2 (ekskl. øsken). (2).

Prins Carl og Prinsesse Maud blev i 1905 udråbt til Kong Haakon VII og Dronning Maud af Norge. Nålen var antagelig en gave til de herrer, der var gæster ved deres bryllup i 1896. Medaljonen er en gave fra Kong Haakon VII og Dronning Maud til deres slægtninge i Danmark.

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til idag.

Minimal aldersslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

17 bud

2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK