Kongelig slipsenål i form af sløjfe, prydet med bogstaverne C M for Prins Carl og Prinsesse Maud af Danmark i rød translucent emalje på guillocheret grund, prydet med talrige rosen-slebne diamanter, monteret i sølv og guld. Tilsyneladende ustemplet. Danmark, 19. årh.s slutning. L. 7. B. 1,5.
Oval medaljon forgyldt sølv, dekoreret med lilla translucent emalje på guillocheret grund. Antagelig Norge. 20. årh.s begyndelse. I åben form med to billedfelter. H. 2 (ekskl. øsken). (2).
Prins Carl og Prinsesse Maud blev i 1905 udråbt til Kong Haakon VII og Dronning Maud af Norge. Nålen var antagelig en gave til de herrer, der var gæster ved deres bryllup i 1896. Medaljonen er en gave fra Kong Haakon VII og Dronning Maud til deres slægtninge i Danmark.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til idag.
Minimal aldersslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
17 bud