911/​133

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

“Havebænken ved poppeltræet og klokkeblomsterne, Rosenvænget”. 1906. Usigneret. Olie på lærred. 69×44.

Udstillet: Charlottenborg, “Bertha Wegmanns Mindeudstilling”, oktober 1926 nr. 204.

Proveniens: Købt af Peter Vedel. Nedarvet til dennes hustru Fanny Vedel. Herefter nedarvet til parrets ældre barn fabriksinspektør Annette Vedel. Herefter nedarvet i dennes familie.

Nærværende maleri er udført i haven til gehejmelegationsråd og direktør for Udenrigsministeriet Peter Vedels (1823–1911) villa i Rosenvænget. Vedel var god ven af Wegmann, og hun har malet et portræt af ham, som i dag findes på Det Nationalhistoriske Museum (inv. nr. A 2175). Hun har ved et af sine besøg i hans hjem malet dette fine udsnit af den blomstrende og tætbevoksede have. Wegmann har også udført et maleri af havestuen i Vedels villa. Dette blev udstillet som nr. 203 på Mindeudstillingen.

Rosenvænget er et villakvarter på Østerbro, der regnes for at være et af Danmarks ældste villakvarterer. Det blev anlagt i 1857–72 efter nedlægningen af Københavns byporte og blev hurtigt kendt som et af byens smukkeste kvarterer. I 1865 flyttede Vedel ind på Rosenvængets Tværvej, i dag A. F. Kriegers Vej nr. 3. Blandt andre af kvarterets beboere var den fremtrædende nationalliberale politiker A. F. Krieger og skuespilleren Johanne Luise Heiberg. Vedels hjem blev gennem årene besøgt af mange politikere, udenlandske diplomater og københavnske kulturpersonligheder, heriblandt D. G. Monrad, H. C. Andersen og Georg Brandes. Villaen findes i dag, men er siden blevet ombygget flere gange og har haft forskellige funktioner, såsom kinesisk repræsentation og folkeskole. I dag huser den et buddhistisk center.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

58.000 DKK