Foto endnu ikke klar
879/​213

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Christen Købke: Portræt af dyremaleren Emmerik Høgh-Guldberg (1807–1881). Usigneret. Olie på lærred. 23,5×19,5.

En egenhændig gentagelse af portrættet på ARoS (inv. 483) med samme mål. Dette afbildet Hans Edvard Nørregård-Nielsen, “Christen Købke ”bd. I, 1996 s. 88.

1829 modtog Købke en sommerinvitation fra vennen og studiekammeraten Emmerik Høgh-Guldberg i Aarhus og tilbragte en periode i Emmeriks barndomshjem. Hans talent var desværre ikke så stort som Købkes. Der findes ganske få malerier udført af ham. Han endte som adjunkt ved Aarhus katedralskole og inspektør på Aarhus Museum. Han havde håbet på at kunne gå officersvejen; men opgav. “Som en rest var der dog blevet en lidenskabelig jæger tilbage i ham, og det unge ansigt med de venlige øjne er farvet af friluftslivet, ligesom skindet af en nedlagt mår, han har bundet om sin kasket”. Citat fra ovenfornævnte bog s. 111.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Aftenauktion: Malerier, 29. maj 2018

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK