899/​1111

Emile Bernard (f. Lille 1868, d. Paris 1941)

Portræt af den finske maler Werner von Hausen (1870–1951). Sign. E.B 1895. Med dedikation: “à M. Hausen”. Olie på lærred monteret på plade. 45×32.

Udstillet: Den franske udstilling på Glyptoteket, København. Udstillet: “Paris 1894: Finnish Artists in the Circle of Gauguin and Strindberg”, Vaasa City Museum (Tikanoja Art Museum), Finland, juni – oktober 2017.

Werner von Hausen og Emilie Bernard var gode venner i kunstnergruppen omkring Vincent van Gogh og Paul Gauguin i Paris 1880erne. Efter en uoverensstemmelse med Gauguin, rejste Bernard med Werner von Hausen til Konstantinopel, Jerusalem og Cairo i 1893. Sponseret af Werner von Hausens familie i Finland. Portrættet af Werner von Hausen, er et af flere portrætter af Werner von Hausen og hans familie, som betaling for rejsen til Egypten, hvor Bernard endte med at bo i en årrække. Werner von Hausen var søn af bankdirektør Paul Frans Wilhelm von Hausen (1830 – 1880) og Fanny Maria Westberg (1830 – 1900). Portrættet blev arvet af Werners datter, maler Mana von Hausen, gift med den danske tegner Ebbe Sadolin, og maleriet har været i familiens eje indtil dato.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK