2109/279
Carl O. J. Lund (f. København 1857, d. sst. 1936)
“Eftermiddag ved Fuglesangssøen, Dyrehaven, 1894 (seet mod Syd)”. Sign. Carl O. J. Lund 1894. Olie på lærred. 41,5×61.
Krakeleringer og mindre afskalninger. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag