2043/​566

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Skål af stentøj af firesidet form, med indridset mønster i relief. Dekoreret med grøn glasur med brune elementer. Sign. E.St.N., 233. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1949–1969. H. 8,3. B. 14. L. 16.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.650 kr.

14 bud

(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
(Autobud) 1.100 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.