2043/566
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Skål af stentøj af firesidet form, med indridset mønster i relief. Dekoreret med grøn glasur med brune elementer. Sign. E.St.N., 233. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1949–1969. H. 8,3. B. 14. L. 16.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud