Foto endnu ikke klar
891/​826

Russisk juvelér, 19. årh.s sidste fjerdedel

Købt af De Danske Kongers Kronologiske Samling i november 2019.

Russisk akvamarin- og diamantvedhæng, prydet med rosenslebne. enkeltslebne og old-cut diamanter i stiliserede blomster og bladværk, monteret i 14 kt. guld og sølv, hvorunder en dråbeformet og facetsleben akvamarin. Tilsyneladende ustemplet. Russisk juvelér, ca. 1900. H. 4,5.

Vedhænget har antagelig været benyttet til en tilhørende broche og kunne ligeledes benyttes som vedhæng i perlekæde.

Litteratur: Geoffrey Munn og Katherine Purcell, “Fabergé and the Russian Jewellers”, (Wartski, London 2006), lignende afbildet og omtalt som aftageligt vedhæng på en broche s. 67 (nr. 198) samt s. 74 (nr. 198).

Proveniens: Tidligere i Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Ruslands samling. Storfyrstinde Anastasia (1860–1922) var kusine til Zar Alexander III, g.m. Kejserinde Dagmar. Hun var endvidere mor til Storhertug Frederik Franz III af Meckleborg-Schwerin, Kronprinsesse Cecilie af Tyskland og Dronning Alexandrine af Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 22. november.

Russisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK