Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Hvid Aften”, ca. 1955–1960. Sign. MB; stemplet på bagsiden Mogens Balle. Olie på lærred. 65×92. Uindrammet.
Litteratur: Henning Smidths fortegnelse over Mogens Balles værker på www.smidth.dk/balle, kat. 1955–053.
Cobra, 6. december 2016