2442/​272

Carl V. Meyer (f. Aalborg 1870, d. Frederiksberg 1938)

“Vennen præsenteres”. Sign. Carl V. Meyer 1909–1910. Olie på lærred. 125×150.

Udstillet: Charlottenborg 1910 nr 314. Kunstforeningen af 18. nov. 1934 uden nummer. Rådhusudstillingen i Århus, “En samling af Carl V. Meyers kulturhistoriske malerier fra storbyens fattigverden”, 1946 nr. 7. Omtalt og afbildet: Svend Rindholt, “Fattigmandsmaleren”, 1946 s. 23: Her nævnes, at maleriet omtales i Kristeligt Dagblad som “Meyers Højdepunkt i Karaktermaleri”, afb. s. 71. Om den retrospektive udstilling i 1934 nævnes samme værk s. 28: “En stor Opmuntring var det for Carl V. Meyer, at han i September 1934 blev indbudt af ”Kunstforeningen af 18. November“ til som Gæst at udstille 25 Arbejder, heriblandt en Række af de ældre Hovedværker. (Bl.a. nærværende maleri) - Det er dem man, bortset fra Rækken af Landskabsbilleder, - Graavejrsbilleder i milde Molltoner og gerne med vindstille Træer langs en Vej, - navnlig og gerne hæfter sig ved, naar man betrager hans Livsværk, og det er tillige dem, der fortjener at bevare hans Navn paa en mere værdig Maade og mere fremskudt Plads, end det hidtil har været Tilfældet”.

Behov for let overfladerensning.

I Aarhus
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?