Oscar Matthiesen (f. Slesvig 1861, d. København 1957)
Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55×46.
Lærred bør strammes op. Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger. Enkelte overfladeridser.