Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Tegning af kvinde set i profil. Sign. Ruth Smith 39. Blyant på papir. Bladstørrelse 28×20.
Proveniens: Kunstner Edwin Eruds dødsbo. Erud var Smiths studiekammerat.
Papiret er gulnet med små misfarvninger og flere håndteringsmærker/småfolder. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 14. januar 2014