1935/1713
Tysk lygteur i kasse af mahogny, prydet med skæringer, flankeret af halvsøjler, urskiver af messing med gennembrudte hjørneornamenter, timekrans af tin med romertal. Hamburg-Amerikanische Uhrenfabrik, etiket herfra. 20. årh.s begyndelse. H. 40,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, inklusiv mindre ridser og mærker. Afslag på base. Pendul og optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 29. august 2019
Vurdering
Hammerslag