2150/761
Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Et par armstole af teak, sæde og ryg betrukket med blå uld. Udført og mærket hos Normina, ca. 1940. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Enkelte afslag på stel. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 14. december 2021
Vurdering
Hammerslag