778/​44

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

“Paa Højbroplads. April”. Sign. Paul Fischer 1890. Olie på lærred. 171×220. Samtidig forgyldt ramme udskåret med Københavns byvåben.

Udstillet: Charlottenborg 1891 nr. 125. Chicago 1904. Afbildet: Steffen Linvald, “Københavnernes maler”, 1984 s.19. Bo Bramsen, “København, før og nu - og aldrig”, 1988, bd III s. 246 - her er maleriet dog fejlagtigt anført som værende malt af Erik Henningsen. En mindre udgave af maleriet fra 1891 er afbildet hos Helge Carlsen, “Billedmageren Paul Fischer”, 1991 s. 78. Proveniens: Solgt på udstillingen i Chicago 1904. ABR auktion 18, 1951 nr. 5, afb. s. 71, som det første Paul Fischer maleri afbildet i vore kataloger. I det imponerende maleris forgrund ses kunstnerens hustru og datter og i baggrunden ruinerne af det Christiansborg, der brændte i 1884. Bissens statue af Absalon til hest blev først opstillet i 1902 og er derfor ikke med på Fischers maleri.

Udsøgte malerier, 28. november 2007

Vur­dering

5.000.000–6.000.000 DKK

Hammerslag

4.000.000 DKK