899/​69

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Købt af Den Hirschsprungske Samling i december 2020.

Interiør med markbuket, kunstnerens malerkasse, palet og en halvt røget cerut. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 86×101.

På Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 285 solgtes et lignende interiør med en stor markbuket på et skrivebord ved et vindue med udsigt til en kirke i Tyrol. Dette i ambassadør John Loebs samling af danske malerier. Endnu et interiør med markbuket og maleremedier meget lig nærværende maleri kendes. Det bærer titlen “Fra en kunstners kvistkammer” dateret 1882 og blev udstillet på Bertha Wegmanns mindeudstilling 1926 nr. 76.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK