1813/43
Anton Melbye, tilskrevet (f. København 1818, d. Paris 1875)
Søslag med danske orlogsskibe i kamp. Utydelig signatur. Olie på lærred. 48×69.
Lærredet er dubleret. Flere retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 26. marts 2018
Vurdering
Hammerslag