2108/779
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To cylindriske vaser af stentøj modelleret med vertikale riller i relief, dekoreret med brun glasur med grønne og blå nuancer og grønlig spættet glasur. Sign. monogram og monogram, 117. H. 6 og 12. (2)
Enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud