2431/​106

”Nornerne öse Vand af Urdas Brond for at vande Asken Ygdrasil; Mimer sidder tilvenstre og Heimdal blæser i Luren”. Usigneret. Dateret 1817, A. 466. Blyant på papir. Bladstørrelse 20×15,5. Uindrammet.

Proveniens: Solgt på C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1853 nr. 466.

Mindre håndteringsmærker. Papiret er let gulnet. Enkelte fugtpletter.

Fra i Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?