”Nornerne öse Vand af Urdas Brond for at vande Asken Ygdrasil; Mimer sidder tilvenstre og Heimdal blæser i Luren”. Usigneret. Dateret 1817, A. 466. Blyant på papir. Bladstørrelse 20×15,5. Uindrammet.
Proveniens: Solgt på C. W. Eckersbergs dødsboauktion 1853 nr. 466.
Mindre håndteringsmærker. Papiret er let gulnet. Enkelte fugtpletter.