2415/​7

Jens Juel, skole ca. 1800

Portræt af historikeren Peter Friedrich Suhm (1728–1798). Usigneret. Olie på lærred. 68×58.

Portrættet er relateret til to ovale værker udført af Jens Juel udført i 1798, som kan ses i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 705 og 706, afbildet s. 454.

Lærredet er dubleret. Mindre trykmærke fra blændramme. Krakeleringer. Enkelte områder med retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK